تفاوت فرانت و بک چیست؟

امروز قسمت اول این آموزش رو در پیش داریم. و میخواهیم شما رو با یه سری از اصطلاحات و مفاهیم طراحی وب سایت آشنا کنیم. هر سوال ، نظر ، پیشنهاد ، انتقاد و… داشتید. همینجا به صورت کامنت بیان کنید. تا در اسرع وقت پاسختون داده بشه.

اصولا طراحی وب سایت رو به دو قسمت تقسیم میکنند. و ما هم به همین شکل عمل میکنیم.

دو قسمت معروفی که شاید خیلی شنیده باشید.

 1. Front-end
 2. Back-end

حالا شاید برای شما سوالاتی پیش بیاید از قبیل:

فرانت اند (front-end) چیست؟

بک اند (back-end) چیست؟

تفاوت فرانت و بک چیست؟

حالا در این بخش ابتدا به این سوالات پاسخ میدهیم. و یک سری از مفاهیم رو برای شما جا میندازیم. و سپس شروع به آموزش برنامه نویسی میکنیم. دقت داشته باشید این سوالات و مفاهیم مهم هستند. و حتما باید یاد بگیرید. چون در دوره آموزش ، نیاز به این مفاهیم پیدا میکنید. و از این اصطلاحات و کلمات زیاد استفاده خواهم کرد.

فرانت اند (front-end) چیست؟

معنی واژه فرانت (front) در لغت انگلیسی یعنی جلو ولی حالا به طور تخصصی چه معنی میده رو خدمتتون عرض میکنم. منظور از فرانت اند در وب یعنی ظاهر و رویه ی کار یا در معنی لغت جلوی کار به طور کلی بخوام این کلمه رو بیان کنم. یعنی هرچیزی که در یک وب سایت میبینید را فرانت اند میگویند.

فرانت اند کدهای غیر قابل فهم برنامه نویس رو تبدیل به محیط قابل فهم برای کابران میکند. فرانت اند روی زبان های نشانه گذاری html,css تمرکز زیادی دارد. که بیان تاریخچه html,css در این مغال نمیگنجد. اما در قسمت های پیشرفته آموزش بیان خواهم کرد. اما در کل  ، قسمت فرانت اند یک سایت با زبان های زیر ساخته میشود.

 1. Html
 2. Css
 3. Javascript

که اصطلاحا تمام زبان های سمت کاربر (client side) هستند. که منظور از سمت کاربر و سمت سرور را در آموزش های آینده بیان خواهم کرد.

بک اند (back-end) چیست؟

معنی واژه بک در لغت انگلیسی به معنی پشت می باشد. اما منظور از پشت چیست؟ به طور کلی بخش اعظم پردازش اطلاعات در قسمت بک انجام میشود. به خاطره این که ذهنتون کمی بازتر بشود. و راحت تر این موضوع رو متوجه بشید. یک مثال خارج از برنامه نویسی خدمتتون بیان میکنم. به ساخت یک فیلم سینمایی اشاره کنم. زمانی که شما یک فیلم را تماشا میکنید. فقط به داستان و بازیگران فیلم توجه دارید. اما در پشت صحنه چه کارهایی در حال انجام است؟
کارگردان ، تهیه کننده ، بازیگر ، تدارکات ، فیلم نامه نویس ، نویسنده و… در حال تلاش هستند. تا یک فیلم به نتیجه مطلوب و دلخواه خود برسد. اما زمانی که تماشاچی و بیننده به تماشای فیلم مینشیند. فقط ظاهر کار را میبیند. و کارگردان ، فیلم بردار ، صدابردار و… را نمیبیند. این مواردی که بیان کردم. یا همان پشت صحنه فیلم ها در برنامه نویسی با نام بک اند شناخته میشوند.

شاید بتوان بک اند را به سه قسمت تقسیم کرد.

 1. سرور
 2. برنامه
 3. دیتابیس

این موارد رو در جلسات بعد توضیح خواهم داد. اما منظور از برنامه همان برنامه نویسی ما هست.

مواردی که در این مقاله بیان شد. جلسه اول آموزشمون بود. ما آموزش را ابتدا از بخش فرانت شروع میکنیم. و بعد از فرانت به سمت بک خواهیم رفت. امیدوارم مقاله امروز به شما کمک کند. اگر سوالی داشتید در بخش نظرات از بنده بپرسید.

5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

  پست های پیشنهادی

  0 نظرات

  No Comment.